reklama

Ide o informácie alebo zakamuflovanú reklamu?

Ako si tak jedno popoludnie listujem v obľúbenom časopise, narazím na článok, ktorý ma zaujal hned po prečítaní prvých riadkov. Vraj je viac než isté, že to ako sa stravujeme, priamo ovplyvňuje náš celkový zdravotný stav.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ako si tak jedno popoludnie listujem v obľúbenom časopise, narazím na článok, ktorý ma zaujal hneď  po prečítaní prvých riadkov. Vraj je viac než isté, že to ako sa stravujeme, priamo ovplyvňuje náš celkový zdravotný stav. A vraj či teda existuje nejaký špeciálny zoznam potravín, ktorý by nám zaručil dlhý život. A keďže som už sama dosiahla vek, kedy si človek začína pripúšťať, že tu nebude na veky vekov, zo zvedavosti som čítala ďalej.

Článok pokračoval konkrétnymi príkladmi z rôznych kútov sveta, akože kde a čo s najväčšou pravdepodobnosťou má tieto zázračné účinky. Ako napríklad, že na jednom japonskom ostrove, konkrétne Okinawa, ktorý sa v celosvetovom merítku vyznačuje asi najvyšším podielom obyvateľov dožívajúcich sa vysokého veku, je zrejme tým zázrakom uhorka „Goya”, ktorá obsahuje veľké množstvo vitamínu C. V južnom Ekvádore zase pre zmenu obyvatelia dedinky Vilcabamba, nachádzajúcej sa v pohorí Ánd, nedajú dopustiť na ich čistú a vysokokvalitnú vodu z ľadovca. A samozrejme ešte sú tu rôzne štúdie. Jedna napríklad poukazuje na Parmesan, resp. v ňom obsiahnutú látku „Spermidin“, ako na život predlžujúcu potravinu; iné štúdie oceňujú blahodárne účinky zeleného čaju a v ňom obsiahnutej látky Catechin, ďalšie spomínajú lososa či sleďa, resp. Omega 3- mastné kyseliny atď.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A potom celkom prirodzene prišla na rad rečnícka otázka „Skrýva sa teda studnica našej dlhovekosti takpovediac v našom hrnci?“ Intuitívne som očakávala kladnú a jasnú odpoveď s tým, že akurát si treba uvedomiť, že všetko to uvedené hore vyššie má nejakého skrytého menovateľa. No nebolo tomu tak. Hneď na to, článok pokračuje citovaním jedného odborníka, že dnešná veda nemá zatiaľ žiadne dôkazy o tom, že by dlhší život mohla zaručiť jedna jediná potravina resp. jej zložka.

Tak si vravím, dobre, bude to troška zložitejšie a so zvedavosťou čítam ďalej. Potom sa v článku rozoberá nejaká najnovšia hollywoodská diéta SIRT (odvodené od SIRT enzýmov obsiahnutých v potravinách ako kel, rukola, kurkuma, sója či zelený hrášok), vďaka ktorej sa zlepšuje regeneračná schopnosť organizmu. Ďalej sa spomína stredozemná strava a jej blahodarné anti-aging účinky. A aj jeden biochemik a zároveň odborník na starnutie sa vyjadruje v zmysle, že zmes čerstvej zeleniny, ovocia, rýb, olivového oleja a orechov má blahodarný vplyv na náš srdcovo-cievny systém a možno ju len odporučiť. No opäť chýba aspoň náznak toho, že sa blížime k cieľu a k objaveniu tej zázračnej kombinácie potravín, ktoré treba denno-denne konzumovať a tým si zvýšiť šancu na predĺženie života o nejakých aspoň 30-40 percent.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Musím povedať, že mi pomaličky začína dochádzať trpezlivosť. A to hlavne potom, čo si rýchlo skontrolujem, v ktorej časti článku sa nachádzam a s hrôzou zisťujem, že asi tak v polovici. A tak zrýchľujem tempo čítania a hľadám jasný a zrejmý záver. A aj ho nájdem a som dosť sklamaná. Celý článok sa nesie v duchu hľadania receptu na dlhovekosť s neuveriteľným množstvom rôznych príkladov a končí sa dosť prekvapivo. Vraj podľa odborníkov na zdravú výživu naším prvoradým cieľom by nemala byť posadnutosť dlhovekosťou, ale predovšetkým snaha o to, aby sme náš čas trávili zdravo a aktívne a aby sme predčasne nezačali trpieť rôznymi civilizačnými chorobami v dôsledku napr. zbytočného prejedania sa a konzumovania nezdravých jedál. A k tomu ešte dobre známe, že treba uprednostniť ryby pred ostatnými druhmi mäsa, popri ovocí je dobré konzumovať veľa sezónnej zeleniny a šalátov a tým pádom zmenšiť porcie klasických oblôh ako sú zemiaky, ryža a cestoviny.....atď. Akurát, že toto už hádam dnes vedia aj štvrtáčikovia na základnej škole.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A úplne na konci boli uvedené najnovšie knižné tituly od dvoch expertov spomínaných v danom článku. A tak sa pýtam, čo bolo prvoradým cieľom tohto článku – propagácia všeobecných princípov zdravého stravovania alebo šikovné promo dvoch nových knižiek na danú tematiku? Respektíve, keď ide o článok na internete, možno ho považovať za šikovný „Content Marketing“. Snáď v mojom prípade jediné pozitívum bolo, že som ten článok čítala v nemčine...ale to je už o niečom inom....

Zdrava Vyziva
Zdrava Vyziva (zdroj: Zdroj: iStock Photos)

 =?

Content Marketing
Content Marketing (zdroj: Zdroj: Niche Data Factory)
Jana Fabianova

Jana Fabianova

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pôvodne som vyštudovala učiteľstvo matematiky a fyziky, neskôr som zmenila zameranie na business a venujem sa oblasti „Market Research and Consumer Insights”. Momentálne žijem a pracujem v Regensburgu (v Nemecku) a zaujímam sa o témy blízke zdraviu a zdravej výžive. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu